{OD–JAZD}
Klub filmowy {OD–JAZD} to autorski edukacyjno-kinofilski projekt, który już po raz trzeci zabiera swych członków w wielką podróż przez niezwykły świat kina.
Najwybitniejsze i najgłośniejsze dzieła w historii kinematografii – ale i te bardziej ukryte filmowe skarby – wspólnie w uczestnikami odkrywamy w trwającym dziewięć miesięcy cyklu spotkań.
Tematyczne oraz gatunkowe zróżnicowanie programu umożliwia zapoznanie się z całym kalejdoskopem filmowych zjawisk, tendencji i postaci, dzięki czemu projekt zaraża miłością do kina oraz zachwyca jego bogactwem i różnorodnością.
W filmowe podróże uczestnicy zabierani są przez doświadczonych ekspertów i ekspertki, którzy podczas krótkich prelekcji wprowadzają odbiorców w niezbędne konteksty i wyposażają w narzędzia ułatwiającego odbiór dzieł filmowych.
Po każdym seansie eksperci biorą udział w najważniejszej części klubowych spotkań – wspólnej dyskusji. Podczas poseansowych rozmów każdy z uczestników może podzielić się swoim własnym pomysłem na interpretację filmu oraz skonfrontować ją z innymi. Dla klubowych ekspertów, a także dla moderującej dyskusje kuratorki projektu, Klary Da Costy (Pawlickiej), najważniejsze są osobiste odczucia i samodzielne, nawet te najbardziej „odjechane” interpretacje. I właśnie owe kolektywne odczytania, wynikające z zestawienia ze sobą wielu często bardzo odmiennych perspektyw decydują o unikalnym charakterze Klubu filmowego {OD–JAZD}. Pozwalają widzieć dzieła filmowe w odbiciach wielu luster, a więc czerpać jeszcze więcej ze skarbnicy filmowego świata.
W programie znajdą się m.in.: Mechaniczna pomarańcza (reż. Stanley Kubrick, 1972), Spotkanie (reż. David Lean, 1945), Rękopis znaleziony w Saragossie (reż. Wojciech Jerzy Has, 1965), Uczta Babette (reż. Gabriel Axel, 1987), Podwójne życie Weroniki (reż. Krzysztof Kieślowski), 1991 i wiele innych!
Klub filmowy {OD–JAZD} jest projektem otwartym – uczestnicy mogą dołączyć w dowolnym momencie jego trwania. Na każde z klubowych spotkań obowiązuje osobna sprzedaż biletów. Cena jednego pokazu to jedynie 5 zł.
Przy zakupie biletu na seans istnieje możliwość otrzymania Od-jazdowej Karty Członkowskiej. Pieczątki zbierane do Karty przy każdym spotkaniu Klubu zostaną pod koniec trwania projektu nagrodzone zamkową Kartą Widza oraz innymi nagrodami niespodziankami.
- Oferta Klubu Filmowego skierowana jest do:
- – młodzieży w wieku licealnym;
- – studentów kierunków filmowych, kulturoznawczych oraz innych humanistycznych;
- – młodych ludzi zainteresowanych kinem i jego historią, chcących rozwijać się w tym kierunku, pragnących poszerzyć wiedzę w obszarze filmu i kultury audiowizualnej;
- – osób myślących o karierze krytyka filmowego, filmoznawcy, reżysera, aktora, filmowca, kiniarza – każdego, kto chce związać swą ścieżkę zawodową z filmem;
- – każdego, kto kocha kino – klub filmowy jest narzędziem edukacyjnym o inkluzywnym charakterze, wiedza wstępna nie jest wymagana.
- Poprzez uczestnictwo w spotkaniach klubu filmowego oraz działaniach towarzyszących odbiorcy zyskają:
- – umiejętność odbioru dzieła filmowego, analizy i interpretacji filmów za pomocą przyjętych kluczy interpretacyjnych;
- – umiejętność dokonania samodzielnej oceny obejrzanego tekstu kultury, wyrażenia swej opinii oraz jej odpowiedniego uargumentowania, proponowania nowych interpretacji;
- – umiejętność umiejscowienia dzieł w szerszym kontekście historyczno-kulturowym;
- – rozpoznanie najważniejszych pojęć i kontekstów związanych z kinematografią;
- – wiedzę o wybitnych artystach współczesnego i dawnego kina;
- – rozbudzenie miłości do kina jako sztuki, jako sposobu opisywania świata oraz budowania wartościowych relacji międzyludzkich.