Zawrót głowy
Spotkanie klubu filmowego {OD–JAZD}
Sensacyjna intryga, tajemnicza femme fatale i jedne z najbardziej emocjonujących suspensów w historii kina – klub filmowy OD-JAZD zaprasza na spotkanie z arcymistrzem gatunku – Alfredem Hitchcockiem w jednym z jego najsłynniejszych filmów.
Cierpiący na lęk wysokości detektyw, Scottie (James Stewart) zostaje wynajęty, by śledzić żonę swego przyjaciela (Kim Novak), która ma skłonności samobójcze. W toku śledztwa Scottie uświadamia sobie jednak, że jego początkowa ciekawość względem pięknej i tajemniczej kobiety stopniowo przeradza się w niebezpieczną obsesję…
Zawrót głowy to fascynujące studium psychologiczne ludzkich lęków, obsesji i namiętności, które skrywamy przed światem. Klasyczny dreszczowiec spotyka tu melancholijny melodramat, a fabularny realizm miesza się z hipnotyczną stylizacją z pogranicza jawy i snu. Mistrzowsko budowane napięcie znajduje swe ujście w finale, który po latach wciąż prowokuje nowe dyskusje i odczytania.
- Na czym polega hitchcockowski suspens?
- Czym Zawrót głowy różni się od pozostałych filmów reżysera?
- Jak interpretować możemy tajemniczy motyw spirali powtarzający się w filmie?
Na te i wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć wspólnie z ekspertem naszego klubu, Sebastianem Smolińskim. Zapraszamy na seans oraz dyskusję, podczas której będziecie mogli zadawać pytania i dzielić się swoimi pomysłami na interpretację filmu. O czym według Was jest Zawrót głowy? Chcemy poznać Waszą opinię!
Sebastian Smoliński
krytyk filmowy, amerykanista, wykładowca Ośrodka Studiów Amerykańskich i IS PAN. Regularnie publikuje w „EKRANach”, „Tygodniku Powszechnym” i na portalu Filmweb, jest stałym gościem programów "Hrapkowidz" w radiowej Czwórce i "Kino Mówi" w Ale Kino+. Wraz z Michałem Oleszczykiem prowadzi anglojęzyczny podcast "Foreign Correspondents: Deeper into Hitchcock". Stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej (prowadził zajęcia o polskim kinie na Cleveland State University w 2020 roku), współpracownik Festiwalu Nowe Horyzonty, zwycięzca Konkursu im. Krzysztofa Mętraka w 2017 roku. Edukator w ramach akcji Skrytykuj! Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. Współautor prac zbiorowych z zakresu historii kina: hiszpańskojęzycznej monografii "La doble vida de Krzysztof Kieślowski" pod red. Joanny Bardzińskiej, "Kina afroamerykańskiego" pod red. Ewy Drygalskiej i Marcina Pieńkowskiego oraz "David Lynch. Polskie spojrzenia" pod red. Anny Osmólskiej-Mętrak i Radosława Osińskiego. Jego esej o Sucharach dla dwutygodnik.com trafił do książki "Delfin w malinach. Snobizmy i obyczaje ostatniej dekady", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne.