12/12/2024
wykład performatywny
Fotosynteza
Kuba Bąkowski oraz goście i gościnie
- W ramach wykładu performatywnego Fotosynteza Kuba Bąkowski i zaproszeni goście-naukowcy i inżynierowie robotyki oraz specjaliści bio-procesów w przemyśle opowiedzą o najnowszym projekcie bio-rzeźby. Przyjmie ona formę autonomicznego, zrobotyzowanego i kontrolowanego przez sztuczną inteligencję łazika zintegrowanego ze szklanym foto-bioreaktorem. Reaktor zasiedlony będzie przez kolonię mikroskopijnych intensywnie fotosyntetyzujących alg. Bio-rzeźba będzie podążała za światłem słonecznym w zależności od pory dnia padającym z różnych kierunków we wnętrzach muzeum, galerii lub innej przestrzeni prezentacji projektu.
- Niektóre gatunki alg zużywają do kilkunastu razy więcej dwutlenku węgla niż rośliny naczyniowe o takiej samej biomasie. W procesie fotosyntezy uwalniają więc odpowiednio więcej tlenu — bio-rzeźba pozytywnie wpłynie na atmosferę w budynku.
- Obecnie laboratoria uniwersyteckie i przemysłowe instytuty naukowe prowadzą badania nad możliwościami wykorzystania alg m.in. jako bio-ogniw produkujących prąd elektryczny. Fotosynteza ujawni swój faktyczny potencjał, gdy algi zaczną zasilać fotoreceptory inicjujące pracę systemów ruchu łazika produkowanym przez siebie prądem. Wówczas to od alg zależeć będzie możliwość ruchu obiektu ku światłu.
- Fotosynteza to projekt, w którym Kuba Bąkowski, przywołując figurę hybrydy, proponuje rozpatrywać ją w kontekście takiego przenikania się biosfery z technosferą, gdzie algorytmy sztucznej inteligencji współpracują z żywymi organizmami w wymuszonej relacji mutualistycznej.
-
- Praktyka artystyczna Kuby Bąkowskiego łączy zagadnienia z różnych dziedzin nauki, technologii, antropologii, historii naturalnej i sztuki co znajduje odbicie w eksperymentalnych w charakterze działaniach w obszarze fotografii, rzeźby i multimediów. Artysta prezentował swoje prace w Galerii Foksal, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Narodowej Galerii Zachęta w Warszawie, Museum Moderner Kunst w Wiedniu, Museé d’Art Moderne w Saint-Etienne, Artspace Sydney, Palazzo delle Arti Napoli, Chelsea Art Museum w Nowym Jorku, Royal Scottish Academy w Edynburgu. Był stypendystą MKiDN, Narodowego Centrum Kultury, Miasta Stołecznego Warszawy, Trust for Mutual Understanding, Creative Scotland oraz Canada Council for the Arts.
Dziś w U–jazdowskim