PTV. Performans TV
Odcinek 5
-
30/11/2018, 20:00
- Laboratorium, Sala im. W. Krukowskiego
- Jay Tan i Geo Wyeth
- You come in here, giving it all this
- Bilety: 15 zł
-
Dwa spowinowacone głosy nakładają się na siebie, łącząc ze sobą, wirując, jąkając się i łopocząc w wirze cowieczornych prac domowych wykonywanych przez kserokopiarkę, monitor komputerowy i kartkę papieru w rozmiarze A3, przy rozlegającym się co chwilę ryku bajeczek na dobranoc – X Factor, Eurowizji, Mam talent i Voice of Poland. Jay Tan i Geo Wyeth używają technik przetrwania wykorzystywanych przez utalentowane i odnoszące sukcesy dzieci, by przyjrzeć się naszemu stosunkowi do talentu, doskonałości i mistrzostwa. Artyści w swoim performansie uwzględnią również historie rodzinne, sny, badania naukowe i analizy historyczne w imię queerowej intymności.
- Geo Wyeth płynnie łączy muzykę, instalację i performans. Pochodzi z kreatywnych światów zakorzenionych w queerowej estetyce amerykańskiego DIY/punkowego performansu, improwizacji i poezji. W swoich występach często przemawia głosami postaci wywodzących się z popkultury, kręgu rodziny, społeczności sąsiedzkiej bądź z własnej wyobraźni.
-
Jay Tan pracuje z rzeźbą, performansem, dźwiękiem i wideo. Wychowywała się we wschodnim Londynie w latach osiemdziesiątych, sądząc, że większość szefów państw to kobiety. Wierzy, że dekorowanie wnętrz jest działaniem politycznym, w pracy ma słabość do mechaniki.
-
- Jay Tan i Geo Wyeth
-
-
02/12/2018, 17:30
- Pracownia
- East London Cable
- Reality Forum – spotkanie III
-
Reality Forum to miejsce, w którym reality TV spotyka się ze swoim dalekim kuzynem – performansem. Nieformalna grupa założona przez East London Cable nieregularnie organizuje projekcje i dyskusje, a jej celem jest przyjrzenie się z artystycznego i krytycznego punktu widzenia gatunkowi określanemu jako „telewizja improwizowana”. Od września podczas trzech spotkań przejdziemy od klasyków, czyli This American Life, The Real World, Z kamerą u Kardashianów, do mniej znanych seriali, takich jak Connected, The Prancing Elites Project, Terrace House, aż w końcu do oryginalnych polskich perełek, takich jak Ballada o lekkim zabarwieniu erotycznym, Amazonki i Ex na plaży. Uzupełniając ten wybór o prace artystyczne posługujące się elementami reality TV, a także anegdoty, spin-offy i reportaże z planu zdjęciowego, osadzimy reality TV w kontekście współczesnych praktyk performatywnych i przeanalizujemy sposoby pracy i reprezentacji typowe dla tej formy telewizyjnej. Zapraszamy do udziału wszystkich – fanów, aktorów, artystów i krytyków – zainteresowanych reality TV.
- East London Cable (ELC) to kolektyw artystyczny prowadzący działalność na przecięciu sztuki współczesnej i telewizji, realizujący projekty, które mogą być prezentowane na obu tych platformach. Zespół tworzą: Aoibheann Greenan, Dan Meththananda, Florence Peake, Jos Bitelli, Sung Tieu i Wojciech Kosma – grupa ta chętnie powita nowych przyjaciół, doradców i współpracowników. Członkowie kolektywu pracowali wcześniej w telewizji jako producenci, wykonawcy, doradcy i scenarzyści, a teraz działają wspólnie w ramach organizacji łączącej agencję kreatywną ze studiem artystycznym.
-
- Reality Forum – spotkanie III
- East London Cable