PTV. Performans TV
Odcinek 2
Telewizja umarła czy raczej żyjemy w czasach posttelewizji? Dzisiaj każdy może mieć własny kanał? PTV. Performans TV to eksperymentalny program performatywny w formie studia telewizyjnego. Jego punktem wyjścia jest chęć zbadania wpływu tego medium i jego języka na aktualne praktyki artystyczne.
Do współpracy zostali zaproszeni współcześni artyści używający takich formatów, jak opera mydlana, serial, talk show, dokument czy teledysk, a także ci, którzy ogłaszają śmierć telewizji i pokazują, że jej rolę w życiu społecznym przejął Internet. Projekt odwołuje się do demokratycznego charakteru telewizji – w myśl idei, że dziś każdy może stworzyć własną telewizję.
W 2017 roku projekt PTV. Performans TV jest realizowany w trzech odcinkach, w wybrane weekendy października, listopada i grudnia. PTV. Performans TV jest nadawana naziemnie poprzez performanse, dyskusje i projekcje w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, a także w sieci przez specjalny kanał YouTube w przypadku prac wykorzystujących Internet jako medium.
Jak zmienić świat za pomocą kamery wideo albo jak stworzyć własny? W drugim odcinku zajmiemy się fascynującą historią telewizji w kontekście teorii queer, a pomoże nam w tym badacz sztuki performansu Gavin Butt. Publiczność zobaczy najnowszy odcinek serialu CONGLOMERATE TV i pozna bohaterów mikrotelenoweli Desde El Jardín według scenariusza i reżyserii Sol Calero i Dafny Maimon. Scenografie i rekwizyty użyte w tym filmie są dziełami sztuki! Krzysztof Garbaczewski zaprasza do zwiedzania parku Locus Solus. Jego właściciel, doktor Martial Canterel – wynalazca i naukowiec – prezentuje gościom swoje radykalne eksperymenty i wynalazki. W niedzielę, Trasformalor zabierze widzów w kosmiczną podróż do sklepu meblowego. Dominika Olszowy nakręci nowe odcinki w swoim studiu telewizyjnym. Po godzinach oglądajcie nasz program na YouTube! Ciąg dalszy nastąpi.
W kolejnych odcinkach
Dominika Olszowy zaprosi nowych gości do swojego studia TV, Marta Ziółek powoła mistyczny świat Pameli, która jest uosobieniem współczesnej postaci trickstera. Jeremy Wade wcieli się w postać pielęgniarki, której queerowy talk show jest propagandą społeczeństwa przyszłości. W grudniu odbędzie się premierowa odsłona eksperymentalnego projektu Michaela Portnoya. Będzie można zapisać się na personalny trening, prowadzony online przez performerów z Nowego Jorku.