18/05—25/06/2023
wystawa
Kolektyw Tarta
Zarastanie
- Wystawa Kolektywu Tarta jest piątą ekspozycją z cyklu prezentacji młodych twórców {Project Room} 22/23, w ramach którego dostają szansę zrealizowania indywidualnej wystawy w jednej z najważniejszych instytucji sztuki współczesnej w Polsce.
- Cykl w październiku zainaugurowała wystawa Konrada Dobruckiego Warstwy. Następnie oglądaliśmy wystawę Daniela Dąbrowskiego, Jagody Stączek oraz Zuzanny Srebrnej. W edycji 2022/2023 w przestrzeni Project Roomu zobaczymy jeszcze prace Agaty Żołądź-Yolik Nal.
- Artyści zostali wybrani spośród kandydatek i kandydatów, którzy odpowiedzieli na ogłoszenie o otwartym naborze. Selekcji dokonało jury w składzie: Krystyna Różańska-Gorgolewska, kuratorka Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (przewodnicząca); Stanisław Brach, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; Rafał Łubowski, profesor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz Grzegorz Wnęk, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
- Kolektyw Tarta
- Grupa artystyczna powstała w maju 2021 r. Założycielką kolektywu jest Angelika Gad (Cebula). W skład kolektywu wchodzą również: Kinga Bożkiewicz, Sebastian Duran, Iga Filimowska i Jakub Ciosiński. Absolwenci Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Dodatkowo za wszelkie działania programistyczne odpowiada Kamil Józefko, a dźwiękowe Adam Grygierzec. Działalność kolektywu wpisuje się w nurt sztuki interaktywnej. Pierwszy i główny projekt to webdoc „Zarastanie” realizowany wspólnie z Pracownią Narracji Interaktywnych i UX vnLab.
- Angelika Gad
- (ur. 1994) Entuzjastka polskiej wsi. Z zawodu UX/UI designerka. Po godzinach tworzy formy intermedialno-dokumentalne. Zainteresowana nowymi technologiami i ich wpływem na sztukę. Absolwentka Dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Wydziału Sztuki UP w Krakowie.
- Kinga Bożkiewicz
- (ur. 1995) Absolwentka kierunków Digital Design i Art & Design. Miłośniczka brandingu, szwajcarskich gridów i Polskiej Szkoły Plakatu. Współzałożycielka kolektywu projektowego FRAYDA.
- Jakub Ciosiński
- (ur. 1996) Twórca filmowy, malkontent i wielki esteta. Wraz ze swoim dokumentalnym debiutem, podróżuje po polskich festiwalach filmowych. W chwilach natchnienia robi czarno-białe zdjęcia aparatem dziadka.
- Iga Filimowska
- (ur. 1989) Graficzka i animatorka. Interesuje się nietuzinkowymi wizualnie książkami. W ramach nagrody czyta komiksy i nałogowo słucha fantastyki. Chlubi się byciem działkowiczem, a ostatnio dużo przebywa w towarzystwie dinozaurów.
- Sebastian Duran
- (ur. 1995) Absolwent Wydziału Sztuki UP w Krakowie na kierunku Art & Design. Na co dzień zajmuje się tworzeniem concept artów do gier, digital paintingiem i grafiką 3d.
- Autorem udźwiękowienia wystawy jest Adam Grygierzec – pasjonat niszowych, hałaśliwych gatunków muzyki. Od 2010 roku perkusista post punkowych kapel Alyson Vane, II Fala. Od 2018 roku produkuje muzykę elektroniczną jako P98. Członek krakowskiego kolektywu TECHNO TECHYES.
-
Instalacja powstała przy okazji i w wyniku prac nad dokumentem interaktywnym „Zarastanie”, który powstał w ramach Pracowni Narracji Interaktywnych, będącego częścią Laboratorium Narracji Wizualnych (vnLab), działającego w Szkole Filmowej w Łodzi.
Dokument interaktywny dostępny jest pod adresem zarastanie.vnlab.org