Piotr Trusik
- „Piotr Trusik jest jednym z moich ulubionych malarzy młodego pokolenia. Mimo wieku zauważony został w świecie. (…) Malarz nie tłumaczy swoich prac ani nie ujawnia faktycznych osób i zdarzeń, które mogły być ich inspiracją. Chce, żeby zaanektowały je nasze przeżycia”.
- Mariusz Szczygieł
- Obrazy Piotra Trusika są budowane w oparciu o uważne obserwowanie natury człowieka, czemu towarzyszy poszukiwanie najlepiej oddającej ją – jej stany mentalne i emocje – formy malarskiej. Trusik jest twórcą młodym, ale już utytułowanym. Licznych fanów przysporzyły mu prace w dojrzały sposób łączące warsztatową biegłość (będącą jednak nieustannie w procesie poszukiwań i eksperymentów) z przekazem przekonująco i wnikliwie mówiącym o człowieku. Dla artysty te dwie sfery aktywności – przekazu i materii, w jakiej się wyraża – są równoważne.
- Twórczość Trusika znana jest z obrazów, w których realistycznie oddany wizerunek, najczęściej twarz pięknej kobiety, fragmentarycznie przysłaniany jest abstrakcyjnymi formami malarskimi, uniemożliwiającymi odbiorcy pełny wgląd, identyfikację przedstawianego obiektu. To częściowe zakrycie mówi o niemożności poznania drugiego człowieka w jego pełnym wymiarze. Jednak skupienie artysty na twarzy przedstawianej postaci, wyrażone w subtelny, ale realistyczny sposób, buduje poczucie fizycznej integralności postaci ludzkiej. Tożsamości różnej, jednostkowej i indywidualnej, ale i będącej we wspólnocie ludzi jako jednostek konstruowanych, dojrzewających dzięki doświadczeniom i doznawanym emocjom.
- Trusik należy do grona tych artystów, którzy cierpliwie dają sobie czas na wnikliwe poszukiwanie treści, jakie motywują go do stworzenia dzieła czy cyklu obrazów. Wiwisekcje, wraz z próbami zrozumienia istoty natury ludzkiej i otaczającego, wpływającego na nią świata, znajdują wyraz w procesie twórczym, który skupiony jest zarówno na sferze ducha, jak i materii. Trusik tworzy z potrzeby dzielenia się swoimi przeżyciami, jednak nie są one dominujące. Imperatywem nie jest ich upublicznienie, przeżycia artysty są raczej impulsem, pretekstem opowiedzenia o uniwersalnych cechach człowieka kształtowanego przez świat wewnętrznych przeżyć i emocji. Równolegle i równie intensywnie zaangażowany jest w odkrywanie praw świata malarskiej materii i jego potencjałów. Szuka on balansu między przekazem a techniką.
- Wystawa Pomiędzy jest kolejną odsłoną poszukiwań twórczych Trusika. Przypada na okres w jego życiu, kiedy przytłoczony silnymi, dobrymi i złymi zdarzeniami i emocjami, odkrywa wytchnienie i spokój, jaki przynosi kontakt z przyrodą i naturą. Pomiędzy jest dzieleniem się osobistym doświadczeniem bycia częścią natury, która potrafi przywrócić człowiekowi równowagę, ukoić i przypomnieć o wspólnym nam wszystkim sensie życia, wynikającym z bycia tej natury częścią.
- Równocześnie jest efektem skupionych i wytrwałych poszukiwań najbardziej adekwatnej, idealnej dla podjętej refleksji formy malarskiego medium. Trusik kolejny raz eksperymentuje, szuka, eksploruje spektrum możliwości, jakie daje farba. Efektem autorskiej techniki jest materia farby przenikająca z wnętrza podobrazia, przejawiająca się zza płaszczyzny obrazu i formująca się w to, co widzialne dla odbiorcy na płaszczyźnie płótna. Podobnie jak we wcześniejszych obrazach artysty, tym razem poprzez obcowanie z wyrazistą, mięsistą fakturą malarską spoza dostrzegalnego zewnętrza odczuwamy istnienie osobnej, nie znanej nam sfery rzeczywistości.
- Narrację wystawy Pomiędzy wyznaczają anonimowe sylwetki ludzkie, które są częścią i dopełnieniem wrażenia pejzażu, w którym się znajdujemy. Mówią nam o jedności człowieka z naturą i przyrodą, o ich wzajemnym wpływie, o potrzebnej człowiekowi zażyłości, która może przynieść nam w chwilach życiowych zawirowań ukojenie, radość i poczucie sensu.
- Kuratorka
- Krystyna Różańska-Gorgolewska
O cyklu {Project Room}
-
To już dwunasta edycja programu skierowanego do młodych artystów, w którego ramach dostają oni szansę zrealizowania indywidualnej wystawy w jednej z najważniejszych instytucji sztuki współczesnej w Polsce. Oprócz wystaw Piotra Trusika, Jakuba Matusewicza i Kamili Kamińskiej w tym roku zobaczymy także ekspozycje: Ewy Czwartos, Pawła Napierały oraz Michała Wirtela.
-
Program promocji młodych twórców powstał w 2012 roku. Do edycji {Project Room} 2023/2024 zrealizowanych zostało ponad 100 wystaw młodych artystek i artystów. Od 2021 roku do udziału w projekcie może aplikować każdy, kto ukończył wyższe studia artystyczne lub jest w ich trakcie oraz ma mniej niż 40 lat.
-
Po zakończeniu wszystkich prezentacji jury wybierze najciekawszą wystawę, której autor/ka otrzyma dodatkową nagrodę 20 000 zł netto. Swoją ulubioną wystawę wybierze także publiczność. Jej autor lub autorka również otrzyma 20 000 zł netto.
-
Dokumentacja wystawy