01/10—01/11/2021
otwarty nabór
Otwarty nabór dla artystów i artystek
Stypendium im. Zofii Nalepińskiej-Bojczuk
- Stypendium Zofii Nalepińskiej-Bojczuk to coroczny program Instytutu Ukraińskiego, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Instytutu Adama Mickiewicza (IAM), oferujący polskim artystom dwumiesięczny pobyt artystyczno-badawczy w Kijowie (sierpień-wrzesień 2022)
- Rezydencja umożliwia budowanie wspólnego i krytycznego zrozumienia życia codziennego oraz zmian zachodzących w polskim i ukraińskim społeczeństwie, kulturze, sztuce i nauce. Jest narzędziem do zdobywania wiedzy, nawiązywania kontaktów i relacji między polskimi i ukraińskimi artystkami i artystkami, badaczkami i badaczami, kuratorami i kuratorkami.
- Kuratorzy/rki z Open Place zapewnią polskiemu artyście/artystce stałe wsparcie podczas pobytu, przybliżą społeczny, polityczny i artystyczny kontekst Ukrainy, pomogą w poszukiwaniach i organizowaniu wyjazdów badawczych, spotkań i dyskusji.
- Zgłaszać się mogą osoby dorosłe i mieszkające w Polsce, zajmujące się szeroko pojętymi sztukami wizualnymi (w tym performansem).
-
Aplikacja powinna zawierać
- List motywacyjny (200-1000 słów)
- CV
- Portfolio (ostatnie prace, doświadczenie kuratorskie, udział w konferencjach, publikacje itp.)
-
Aplikację należy przesłać na adres rezydencje.online@iam.pl do 1 listopada 2021.
-
Dokumenty powinny być w języku angielskim, w jednym pliku .pdf (maksymalnie 10 MB) nazwanym wg wzoru: SNB2021_Imię_Nazwisko.pdf.
- Ostateczna decyzja zostanie opublikowana na stronach internetowych i na Facebooku Instytutu Ukraińskiego, IAM oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski 15 listopada 2021 r.
-
Oferujemy:
- stypendium 1,500 EUR
- transport z miejsca zamieszkania artysty/ki do Kijowa i z powrotem
- prywatną przestrzeń mieszkalna i dostęp do studia artystycznego
- wydatki na wyjazdy badawcze
- Instytut Ukraiński jest instytucją publiczną przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych Ukrainy. Naszą misją jest umocnienie międzynarodowej pozycji Ukrainy za pomocą dyplomacji kulturalnej. Ułatwiamy kontakty międzynarodowe pomiędzy ludźmi i instytucjami oraz stwarzamy Ukrainie możliwości interakcji i współpracy ze światem.
- Program rezydencji w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski to program kuratorski skierowany do artystów i artystek oraz kuratorów i kuratorek przyjeżdżających do Polski z całego świata. Wspieramy naszych gości w realizacji projektów artystycznych i zachęcamy do eksperymentowania w wybranych przez siebie dziedzinach. Rezydencje rozumiemy jako medium aktywności artystycznej, które pozwala artystom i artystkom na poszukiwanie innych sposobów prezentacji niż model wystawy. Prowadzimy projekty badawcze mapujące miasto, współpracujemy z lokalnymi społecznościami, wspieramy wymianę wiedzy. Promujemy ideę mobilności na terenie Polski i szeroko rozumianej Europy Wschodniej.
- Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, której celem jest budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie. Instytut współpracuje z partnerami zagranicznymi i inicjuje międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Instytut zrealizował i realizuje projekty kulturalne w 70 krajach na 6 kontynentach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Izraelu, Niemczech, Turcji, USA, Kanadzie, Australii, Maroku, na Ukrainie, Litwie, Łotwie, a także w Chinach, Japonii i Korei. W ramach dotychczas zrealizowanych działań Instytut zaprezentował 38 strategicznych programów, które obejrzało 60 milionów widzów. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
- Program Open Place Residency wyrósł z działań założonego w 1999 roku kolektywu artystycznego. Open Place Residency to prowadzony przez artystów i kuratorów, artystki i kuratorki program skupiający się na komunikacji, współtworzeniu, eksperymentowaniu i partnerskim uczeniu się. Od 2004 roku gościliśmy w Ukrainie ponad 60 międzynarodowych badaczy i badaczek, artystów i artystek, kuratorek i kuratorów z Austrii, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Danii, Gruzji, Wielkiej Brytanii, Kazachstanu, Kirgistanu, Mołdawii, Holandii, Polski, Słowacji, Szwajcarii, Tadżykistanu, Ukrainy , USA i Uzbekistanu. Open Place wspiera interdyscyplinarne projekty mające na celu poszerzenie pojęcia tworzenia sztuki i angażowanie nowych grup ludzi w proces twórczy.
Dziś w U–jazdowskim