Open Place: Jurij Kruchak i Julia Kosterieva (Ukraina)
Jurij Kruchak
studiował scenografię w Państwowej Akademii Sztuki w Charkowie, a także projektowanie środowiskowe w Państwowej Akademii Wzornictwa i Sztuki w Charkowie, którą ukończył w 1996 r. Odbył studia podyplomowe na Wydziale Malarstwa Państwowej Akademii Sztuk Pięknych i Architektury w Kijowie (1996-1999).
Julia Kosterieva
studiowała scenografię w Państwowej Akademii Sztuki w Charkowie, a także grafikę w Państwowej Akademii Wzornictwa i Sztuki w Charkowie, którą ukończyła w 1998 r. Odbyła studia podyplomowe na wydziale grafiki Państwowej Akademii Sztuk Pięknych i Architektury w Kijowie (1998-2001).
Działania performatywne w przestrzeni publicznej autorstwa Jurija Kruchaka i Julii Kostriewy zmieniają publiczność w aktorów, tworząc wspólnotę złożoną z artystów i widzów, których zachowania i interakcje pomagają interpretować i uwidaczniać struktury społeczne w środowisku miejskim. W ramach tradycji partycypacyjnych praktyk artystycznych ich działania odnoszą się nie tylko do związku sztuki z rzeczywistością życia codziennego, lecz również - zawsze - do relacji między artystą a publicznością. Poza działalnością artystyczną działają też aktywnie jako kuratorzy i organizatorzy, łącząc ze sobą twórczą i odbiorczą stronę świata sztuki w ramach historii własnego życia.
W 1999 roku Jurij Kruchak i Julia Kosterieva uruchomili platformę artystyczną Open Place. Jej celem jest pogłębianie badań twórczych oraz tworzenie powiązań między procesem artystycznym i rozmaitymi warstwami nowoczesnego społeczeństwa. Sztuka jest rozumiana jako przestrzeń, w której przecinają się procesy artystyczne, społeczne i polityczne. Platforma ma na celu udostępnienie zarówno artystom, jak i widzom, specyficznej formy równości i wyzwolenia. Open Place stara się poszerzać granice wpływu sztuki, angażować nowe grupy ludzi w procesy twórcze przy pomocy projektów interdyscyplinarnych, a także ustanawiać owocny dialog między społeczeństwem a twórcami sztuki.
Pośród ich najnowszych projektów można wymienić: At the heart of the Community [W sercu społeczności], Miejskie Muzeum Sztuki Regionalnej (Melitopol, Ukraina) 2014-2015, Revolution and War [Rewolucja i wojna], SUPERMARKET - międzynarodowe targi sztuki organizowane przez artystów, Svarta Huset (Sztokholm, Szwecja) 2015, Posters Workshop [Warsztat plakatu] Iset Hotel (Jekaterynburg, Rosja) 2015.
W 2016 roku Juirj i Julia odbyli dwumiesięczną rezydencję w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w ramach projektu Re-Directing: East, który współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.