Rhéa Dally (Liban)
Rhéa Dally
Rhéa Dally interesuje się potencjałem, dzięki któremu dźwięk mógłby stać się językiem politycznym bez granic. W kreatywny sposób wykorzystuje zwarcia układów instrumentów elektronicznych, tworząc tzw. circuit bending instruments, włączając do swojej pracy różnorodne dyscypliny, gatunki i kręgi. Dally próbuje również wykorzystywać ograniczenia językowe – skupiając się na związkach pomiędzy językiem arabskim a ciągłymi tematami konfliktów powszechnych w jej rodzimym Libanie i ich związkach z sektarianizmem.
Zwarcia układów, poetyka danych i interaktywne wielo-zmysłowe interfejsy to jej sposób na inicjowanie dialogu opartego na współpracy. Chodzi o to, aby ostatecznie połączyć nieobecność i obecność poprzez ekstrapolację ogromnego archiwum informacji z naszych sieci doświadczeń. Aby rozwinąć swoją umiejętność wykorzystywania dźwięku jako sposobu na zaprzeczenie naszego podejscia do układów obwodów elektrycznych, Dally zaczęła studiować produkcję dźwięku i inżynierię, a następnie kontynuowała studia w zakresie doradztwa i komunikacji, ponieważ jej proces twórczy zawsze przekładał się na treści w przestrzeniach społecznych.
Podczas trwania rezydencji Rozbrajając języki, Dally współpracuje z Freyą Edmondes w celu zbadania cyberprzestrzeni – dominującego środowiska, w którym nawiązujemy kontakty towarzyskie – oraz kwestionowania roli użytkownika. Artystki starają się wydobyć efekt psychospołeczny za pomocą własnego strumienia wirtualnej wymiany intymności rozumianego jako droga do krytycznej analizy tego, co bezpośrednie, jednocześnie próbując rozszyfrować, w którym ze zmutowanych czasów istnieje bezcielesna podmiotowość. Pracują przy użyciu/z a-syntaktyczną technologią komunikacyjną, analizują estetyczną współpracę użytkowników, codzienne wysiłki mające na celu materializowanie danych i humanizowanie technologii cyfrowej w trakcie digitalizacji ludzkiego życia.
Rezydencja Rhéi jest częścią projektu Rozbrajając języki finansowanego przez Creative Europe, programu Unii Europejskiej.
- Kuratorki rezydencji
- Anna Ptak
- Anna Czaban
- Koordynatorka rezydencji
- Ewa Kozik