{Praktyka performatywna}
Warsztaty online z Anią Nowak
Zakaź się! Bliskość i praktyka oporu w czasach zarazy
-
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza na warsztaty z Anią Nowak towarzyszące wystawie Bik Van der Pol O wiele historii za dużo, by zmieścić w tak małym pudełku.
-
W trakcie trzech eksperymentalnych spotkań online (przy użyciu aplikacji Zoom) zostaną wzięte na warsztat poczucie izolacji, właściwe życiu w czasie pandemii. Przyjrzymy się poczuciu bezsilności wobec globalnej przemocy wirusa społeczno-ekonomicznego i tęsknocie za byciem razem – za pozaekranową intymnością dotyku. Warsztat będzie połączeniem klubu dyskusyjnego, grupy wsparcia i salonu masażu z potencjałem performatywnym.
-
-
Epidemia, plaga, kryzys. Jak piszą komentatorzy, obecna pandemia to czas żałoby. Z własnego doświadczenia wielu z nas wie, że to także czas przymusowego odpoczynku i lęku o przyszłość. Mechanizmem obronnym przed nieznanym jest wzmożona potrzeba samodoskonalenia i produktywności. Madonna wyraziła niedawno opinię, że koronawirus to „wielki wyrównywacz”. Jednak mało co tak dobitnie unaocznia głębokie podziały i nierówności społeczno-ekonomiczne jak pandemia. Stąd nawoływanie Britney Spears o zrównoważoną redystrybucję bogactwa rezonuje dziś szczególnie mocno. Dla tych z nas, którzy mogą sobie na to pozwolić, pandemia to czas spowolnienia, choreografii dystansu i izolacji w domu. To także czas „doktryny szoku”, czyli wykorzystywania kryzysu społecznego przez rządy państw, by wprowadzać ograniczające wolności obywatelskie zmiany w prawie.
-
-
Warsztat będzie koncentrował się na następujących tematach:
-
→ dżuma, AIDS, koronawirus, strach przed chorobą, samotnością i śmiercią a odpoczynek i self-care;
-
→ sztuki żywe — plaga wideorejestracji i teatru online — jak nie umrzeć z tęsknoty za oddychaniem tym samym powietrzem?
-
→ ciała w przestrzeni publicznej a protest w izolacji — social distancing i narzędzia kontroli społecznej; odgórne zakazy a oddolna empatia;
-
→ choreomania — taneczna plaga; ekstazy ciała w czasie cierpienia; tęsknota za byciem razem i kolektywną emancypacją.
-
-
-
Na warsztat zapraszamy osoby mające lub chcące mieć jakąś praktykę artystyczną i/lub aktywistyczną, które zaciekawione są doświadczeniami innych. Przydać się może znajomość angielskiego.
-
-
Ania Nowak
-
pracuje w obszarze szeroko rozumianej choreografii. Tworzy solowe i kolektywne prace badające napięcia języka oraz niedopowiedzenia i przeobrażenia ciała. Prowadzi research dotyczący miłości jako strategii generowania wiedzy, w którego ramach bada ekonomie afektywne, pyta o praktykę troski w kontekście starzenia i choroby oraz podejmuje próbę redefiniowania zmysłowości. Jej prace prezentowane były m.in. w HAU, Sophiensaele i Akademie der Künste w Berlinie, Nowym Teatrze i Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie i Arts Santa Mónica w Barcelonie. Pracuje między Berlinem i Warszawą. http://technologiesoflove.tumblr.com
-
-
-
Obraz w tle: autor nieznany, Triumf śmierci, szkoła flamandzka, ok. 1562