Bik Van der Pol
O wiele historii za dużo, by zmieścić w tak małym pudełku
Najciekawsze są opowieści szeptane. Fakty przeplatają się w nich z plotkami, a wspomnienia z wyobrażeniami. Projekt O wiele historii za dużo, by zmieścić w tak małym pudełku powstał w oparciu o kolekcję i archiwa Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Jesienią holenderski duet Bik Van der Pol opowie szeptaną historię instytucji z okazji obchodów jej 30. urodzin.
Tytuł wystawy jest inspirowany pracą umieszczoną w latach dziewięćdziesiątych XX wieku na fasadzie zamku przez Lawrence’a Weinera. Zdanie „O wiele rzeczy za dużo, by zmieścić w tak małym pudełku” stało się mottem instytucji. Bik Van der Pol – patrząc z zewnętrznej perspektywy – krytycznie przyglądają się jej historii, sięgają po mit założycielski i przypominają twórcę jej koncepcji na początku lat dziewięćdziesiątych, Wojciecha Krukowskiego, historyka sztuki i założyciela awangardowego teatru Akademia Ruchu.
Dzieła sztuki z kolekcji takich artystów jak Nan Goldin, Natalia LL, Oleg Kulig, Joanna Rajkowska, Zbigniew Libera czy Alina Szapocznikow stają się rekwizytami i ożywają w mówionym performansie, który w wybrane dni można obejrzeć w przestrzeni ekspozycji. Jego scenariusz to wielogłos – powstał w oparciu o rozmowy, między innymi z pracownikami, artystami i kuratorami, którzy współtworzyli instytucję. Jednak pamięć bywa zawodna. Dlatego scenariusz performansu jest dynamiczny – publiczność może go modyfikować zgodnie z własnymi wspomnieniami. Kto pamięta początki Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski?
Ci, którzy nie pamiętają, mogą zapoznać się z dokumentacją wideo z życia centrum sztuki. Zostało także zaaranżowane archiwum książek i plakatów oraz przestrzeń warsztatowa. Odbywają się tu wydarzenia z cyklu Inne lekcje. W jego programie znalazły się m.in. warsztaty Jolanty Krukowskiej, Janusza Bałdygi, Wojtka Blecharza, Ania Nowak i Alexa Baczyńskiego-Jenkinsa oraz seria oprowadzań przez osoby związane z instytucją, w tym między innymi Zbigniewa Liberę.
Projekt Bik Van der Pol stawia pytanie o to, do kogo należy historia. Czym jest pamięć, a czym zapominanie? Jak powstają archiwa i czy opowieści przekazywane z ust do ust mogą stać się ich częścią? Czy wokół kolekcji dzieł sztuki można zbudować wspólnotę?
- Wystawa zrealizowana w ramach rezydencji duetu Bik Van der Pol w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.