Mirosław Bałka
Fragment
Twórczość Mirosława Bałki znana jest niemal wszystkim historykom, kuratorom, krytykom i kolekcjonerom sztuki współczesnej. Znana jest jednak głównie we fragmentach.
Wystawa Fragment w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie jest pierwszą w Polsce i na świecie wszechstronną prezentacją o charakterze retrospektywnym poświęconą pracom wideo Mirosława Bałki.
W twórczości Bałki wideo odgrywa wyjątkową rolę. Dzięki niemu artysta wprowadził do swojej rzeźby zarówno nowe formy artystyczne, jak i obrazy i tematy, które stanowiły nieoczekiwane przedłużenie jego dotychczasowej twórczości, i które pozwoliły mu w fascynujący sposób wykroczyć poza nią i spojrzeć na nią z nowego punktu widzenia.
Na wystawie Fragment przedstawione są prace wideo z ostatnich dwunastu lat twórczości Bałki: od najstarszych, z 1998 roku, kiedy to powstało pierwsze z nich, po najnowsze, z 2010 roku, prezentowane po raz pierwszy.
Wystawa przedstawia prace, które są najbardziej znane i przeszły już do klasyki sztuki współczesnej, w tym m.in. Winterreise z 2003 roku, na którą składają się filmy Bambi i Pond, Carrousel z 2004 roku (zakupiona w 2010 roku do kolekcji Tate Modern) oraz BlueGasEyes z 2004 roku. Przedstawione są również prace mniej znane i zupełnie nowe, a wśród nich m.in. bottom z 1999/2003 roku, Narayama z 2002 roku, Michelangelo Buonarroti Reading (2004), Flagellare A,B,C z 2009 roku oraz apple T. z 2009/2010 roku.
Niektóre prace z wystawy Fragment prezentowane były wcześniej na wystawach w Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen K-21 w Dusseldorfie (2006), WRO Art Centre we Wrocławiu (2008), University of Massachusetts w Amherst (2009) oraz Modern Art Oxford w Oxfordzie (2009). Wystawa Fragment prezentowana będzie w Akademie der Kunste w Berlinie w okresie od października 2011 do stycznia 2012.
Równolegle do prezentacji wystawy Fragment w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbywa się wystawa Ctrl Mirosława Bałki przygotowana przez Museo Reina Sofia i eksponowana jednocześnie w dwóch miejscach: w Museo Reina Sofia w Madrycie oraz w Opactwie Benedyktynów w Santo Domingo de Silos (2010–2011) w prowincji Burgos w północnej Hiszpanii.
Wystawie towarzyszy katalog.
- Kurator
- Marek Goździewski