Sztuka kobiet II
23/02—01/09/2024
Tytuł prezentacji zainspirowała wystawa Sztuka kobiet, która odbyła się w Galerii ON w Poznaniu w 1980 roku. Była to jedna z pierwszych wystaw w Polsce o tematyce feministycznej. To na niej Maria Pinińska-Bereś zaprezentowała Pranie I, które zostało zakupione do Kolekcji Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w 2023 roku.
Mimo tego, że sztuka feministyczna tworzona przez kobiety prezentowana jest w niemal każdej galerii, nasz pokaz ukazuje ten temat w zupełnie nowy sposób. Nowość polega na uwzględnieniu różnych, nieobecnych dotychczas perspektyw.
Na wystawie prezentujemy twórczość kobiet rzadko pokazywaną w galeriach. Ich sztuka i poglądy występowały przeciwko obowiązującemu status quo, przez co napotykały je represje ze strony państwa, obowiązującej religii lub własnej rodziny. Niektóre z nich trafiały do więzienia lub grożono im śmiercią.
Artystki, których prace pokazujemy, mają różne biografie, a ich prace powstały w różnych częściach globu. Różnią je konteksty towarzyszące ich twórczości. Noor Abed opowiada o tożsamości lokalnej społeczności palestyńskiej, jej związku z ziemią i grożącym jej niebezpieczeństwem. Firoozeh Bazrafkan przedstawia sytuacje irańskich kobiet zniewolonych prawem szariatu. Tasleem Mulhall przez pryzmat własnej biografii opowiada o zagrożeniu życia arabskich kobiet. Maria Pinińska-Bereś zmieniała postrzeganie kobiecości w szarej komunistycznej Polsce.
Na wystawie prezentujemy prace zakupione do Kolekcji Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w 2023 roku dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowa Kolekcja Sztuki Współczesnej. Artystki, których prace są eksponowane, tworzą w różnych mediach: fotografii, rzeźbie i instalacji artystycznej.