Ursula Mayer
Co nas przetrwa
- Poprzedni
- O wystawie
- Film z wystawy
- Wirtualny spacer
- Esej Rachel Hill
- Kolofon
- Przewodnik
- Audioprzewodnik
- Następny
Fantastyczne kiedyś scenariusze, znane jedynie z książek i filmów, stały się rzeczywistością. Nie da się dziś poprowadzić prostej linii podziału na naturę i kulturę. Żyjemy w przyszłości, w której człowiek nie jest już miarą wszechrzeczy, a jedynie jednym z elementów wszechświata. O tym traktuje wystawa Ursuli Mayer Co nas przetrwa pokazywana w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. To pierwsza indywidualna prezentacja austriackiej artystki w Polsce.
Ekspozycja jest jak żyjący organizm, świątynia i plan filmowy. System pompujący wodę, który przypomina krwiobieg, łączy pomieszczenia podzielone według pięciu żywiołów. To sensualna przestrzeń, która angażuje wszystkie zmysły. Wypełnia ją dźwięk i zapach ziemi, ściany pomalowane są gliną i popiołem. Technologia i biologia wyznaczają tu kształt nowego świata, zarządzanego przez algorytm.
W sztuce Ursuli Mayer dotychczasowe podziały nie obowiązują, a granice naszej wspólnoty poszerzają się. W epoce szybkiego postępu technologicznego i katastrofy klimatycznej wartości, reguły i podstawowe definicje ulegają ciągłemu przeobrażaniu. Nie jesteśmy już autonomicznymi, skończonymi tożsamościami, raczej stajemy się, formatujemy w relacji z nie-ludzkimi istotami i maszynami. Technologia wyzwala nasze ciała z ograniczeń natury, ale jednocześnie jest narzędziem kontroli i zawęża naszą sferę wolności. Na wystawie Co nas przetrwa Ursula Mayer wnikliwie przygląda się tym zmianom. Artystka nawiązuje do prac badaczek nowej ontologii posthumanistycznej, Rosi Braidotti i Donny Haraway. Czerpie również z filozofii nauki, kosmologii Wschodu oraz dzieł feministycznych pisarek science fiction – zwłaszcza Octavii E. Butler i Ursuli K. Le Guin.
Ursula Mayer
Praktyka artystyczna Ursuli Mayer obejmuje media takie jak film, wideo i rzeźba. W swojej pracy artystka łączy ze sobą mit, biopolitykę i semiotykę kina, aby zwizualizować i podjąć refleksję nad postludzką ontologią przyszłości. Do wystaw indywidualnych artystki należą: Atom Spirit, Salzburger Kunstverein, Salzburg, Austria (2017); To What I Might Become, Moderna Museet, Malmö, Szwecja (2015); But We Loved Her, 21er Haus, Wiedeń, Austria (2013). W ostatnich latach prace Mayer znalazły się, miedzy innymi, na wystawach: 16 Biennale w Stambule, Turcja (2019); Rewriting The Future, Site Gallery, Sheffield, Anglia (2019); Be Fragile! Be Brave!, Estonian Centre for Contemporary Art, Tallin, Estonia (2017); SeMA Biennale, Mediacity Seoul, Korea Południowa (2016), oraz The New Human, Moderna Musseet, Sztokholm, Szwecja (2016). Mayer jest laureatką prestiżowej nagrody Jarman Award (2014) oraz nagrody Otto Mauer (2007).
Wystawa Ursuli Mayer Co nas przetrwa w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Fot. Bartosz Górka
Zwiastun: Maciej Landsberg.