Tramway Film Festival
U–jazdowski Kino wspólnie z Fundacją Editions Spotkania serdecznie zaprasza na pierwszą edycję Tramway Film Festival, który odbędzie się w dniach 17-19 listopada.
Pomysł organizacji Tramway Film Festival zrodził się z osobistej potrzeby wypełnienia niszy na polu prezentacji kina artystycznego, w szczególności dotychczas niedostrzeganego w Polsce, kina eksperymentalnego, eseistycznego i hybrydowego. Festiwal, zdaniem organizatorów wydarzenia, ma być miejscem promocji świadomego, oryginalnego i nowatorskiego kina autorskiego, w szczególności dorobku twórców filmów krótkometrażowych z całego świata. Przestrzenią, która przywróci krótkiemu metrażowi należne mu miejsce i odkryje nowych „auteurs”.
Wejście w świat Tramway Film Festival należy rozpocząć od konfrontacji z nazwą. Według słownikowej definicji tramwaj to pojazd szynowy o napędzie elektrycznym, służący do transportu miejskiego. Porusza się po specjalnie wybudowanym torowisku. Zmiana ustalonego kierunku jazdy jest skomplikowana i zazwyczaj wymaga dotarcia do pętli lub powrotu do zajezdni. – mówi pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu Bartosz Reetz.
– Zapraszamy twórców filmowych z całego świata, którzy mają odwagę, wiedzę i talent do wyznaczania nowego kierunku jazdy. – dodaje.
Festiwal ma być miejscem spotkań na kilku różnych poziomach. Po pierwsze, ma to być przestrzeń, w której widzowie, filmowcy i krytycy mogą wchodzić w interakcje wokół filmu. Po drugie, festiwal ma być przystankiem dla filmowców, którzy podejmują ryzyko i odważnie wypowiadają się w swojej twórczości. Po trzecie, festiwal chce oferować przestrzeń dialogu między przeszłością a przyszłością filmu. Przestrzeń, w której najróżniejsze tradycje filmu mogą spotkać najodważniejsze i najbardziej innowacyjne propozycje.
Rdzeniem festiwalu są dwa konkursy międzynarodowe, których celem jest poszukiwanie i promocja wschodzących talentów o charakterystycznej sygnaturze i niezwykłej wizji twórczej.
Do sekcji Cineverso organizatorzy zapraszają reżyserów krótkometrażowych filmów fabularnych potrafiących ożywić zastane schematy kina fabularnego, a niekiedy wręcz zbudować nowe. Sekcja Cine Sin Fine została zarezerwowana na hybrydy fabularno-dokumentalne, eseje, filmy eksperymentalne i awangardę.
Może się wydawać, że obie sekcje zaprezentują filmy, których nic ze sobą nie łączy. Stoimy jednak na stanowisku, że kino fabularne i eksperymentalne są ze sobą nierozerwalnie związane i przenikają się wzajemnie. – uzupełnia pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu Bartosz Reetz. – Podczas festiwalu pokażemy filmy również w kilku sekcjach pozakonkursowych, w szczególności najlepsze filmy z wybranego kraju lub szkoły filmowej, sekcję kuratorską innego festiwalu filmowego, mini retrospektywę filmów krótkometrażowych wybranego twórcy i pokaz specjalny filmów pełnometrażowych.
Zapraszamy na oficjalną stronę Tramway Film Festival.