03/12/2025
spotkanie
{Na żywo}
Spotkanie z Agnieszką Mastalerz
- Podczas spotkania z cyklu Na żywo Agnieszka Mastalerz opowie o swojej praktyce artystycznej. Artystka przybliży proces twórczy, w którym dostrzeżone na co dzień przedmioty, obrazy, kształty czy sytuacje społeczne stają się impulsem do rozpoczęcia pracy artystycznej. W centrum jej zainteresowań znajdują się relacje pomiędzy bytami podatnymi na zranienie: ludźmi, roślinami i zwierzętami. W swoich realizacjach analizuje struktury oparte na hierarchii oraz momenty, w których może dochodzić do nadużycia, przymusu lub kontroli.
- Jednym z przykładów tego podejścia jest motyw podpór dla roślin, stosowanych zarówno w ogrodach botanicznych, jak i w uprawach masowych (supports). To sztywne, często metalowe elementy, które umożliwiają wzrost, a jednocześnie narzucają jego kierunek. W twórczości artystki stają się one metaforą ambiwalentnej relacji między wsparciem a nadzorem — pomiędzy swobodą rozwoju a jego architektonicznym ujęciem. Proces fotograficznego dokumentowania tych form pozwolił na ich wyabstrahowanie z pierwotnego kontekstu, a następnie przekształcenie w obiekty rzeźbiarskie. Przeskalowane w stosunku do kobiecego ciała pełniły funkcję rekwizytów w późniejszych pracach choreograficznych i filmowych.
- Agnieszka Mastalerz jest absolwentką Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2018). Odbyła gościnny pobyt w pracowni Candice Breitz i Eli Cortiñas w Hochschule für Bildende Künste w Brunszwiku (stypendium DAAD, 2019/2020), a wcześniej także w studiu Adama Broomberga i Olivera Chanarina w Hochschule für Bildende Künste w Hamburgu (2017/2018). Ukończyła również kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim (2013) oraz kurs podyplomowy w Malmö Art Academy (2024).
- Jej prace prezentowane były m.in. na festiwalu Ekrani i Artit w Shkodrze, w Królikarni – filii Muzeum Narodowego w Warszawie, Krupa Art Foundation we Wrocławiu (2025), w Catinca Tabacaru Gallery w Bukareszcie (2024), NS-Dokumentazionszentrum w Monachium (2023), MOCAK-u – Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, eastcontemporary w Mediolanie, podczas Manifesta 14. w Prisztinie (2022), w Fabbri Schenker Projects w Londynie, MAXXI – Narodowym Muzeum Sztuki XXI Wieku w Rzymie, w Centrum Sztuki Współczesnej Luigi Pecci w Prato (2021), w galerii Wschód w Warszawie (2020), Palazzo Strozzi we Florencji, w Fundacji Rodziny Staraków w Warszawie (2019), a także w Deichtorhallen w Hamburgu oraz Fondation Hippocrène w Paryżu (2018). Jej prace pokazywano również w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, gdzie została wyróżniona w konkursie Artystyczna Podróż Hestii (2017).
- Była rezydentką Akademie Schloss Solitude w Stuttgarcie (2025), Muzeum Susch w Szwajcarii, Artist Development Program w European Investment Bank Institute w Luksemburgu (2021) oraz galerii Futura w Pradze (stypendium z Funduszu Wyszehradzkiego, 2020). Na początku 2026 roku odbędzie rezydencję w Vila 31 Art Explora w Tiranie, a w 2027 – w MuseumsQuartier w Wiedniu. Uczestniczyła także w Lucy Artist Residency Talks w Kawali (2022) oraz w School of Expressions w PLATO w Ostrawie (2019).
- Prace Agnieszki Mastalerz znajdują się w kolekcjach m.in. Fondazione in Between Art Film Beatrice Bulgari, Grupy Ergo Hestia, Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz Muzeum Getta Warszawskiego.
-
{Na żywo}
-
Co tydzień spotykamy się na żywo z artystkami, artystami, osobami artystycznymi, żeby rozmawiać o sztuce: procesach twórczych, pracach, aktualnych doświadczeniach.
-
Niektóre osoby pojawią się po raz pierwszy, inne bywały już w Centrum Sztuki Współczesnej. W tym cyklu chcemy skupić uwagę na indywidualnych postawach i praktykach artystycznych.
-
- Kolejne spotkanie:
- 10/12 – Karolina Jarzębak
- 17/12 – Katrzyna Górna
- 07/01 – Arek Pasożyt
- 14/01 – Konrad Smoleński
-
- Wydarzenia {Na żywo} nagrywamy tylko w celach archiwalnych. Trafiają do Mediateki, gdzie zainteresowane osoby mogą obejrzeć je online. Aby uzyskać dostęp do nagrania, prosimy o wcześniejszy kontakt mailowy: mediateka@u-jazdowski.pl.
- Zależy nam, by Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski było dla każdego. Abyśmy mogli dostosować wydarzenie do Ciebie i Twoich potrzeb, prosimy, skontaktuj się dostępnosc@u-jazdowski.pl najpóźniej w poniedziałek poprzedzający dane spotkanie.
Zobacz także
Dziś w U–jazdowskim