performans
PTV. Performans TV
Odcinek 4
-
Małpeczki
- to superbohaterki kultury i sztuki. Duet, który od 2015 tworzą Maria Toboła – artystka wizualna, rzeźbiarka i performerka, oraz Maria Magdalena Kozłowska – voice performerka, piosenkarka i reżyserka. Małpeczki to przede wszystkim internetowy „variety show” wypełniony skeczami, piosenkami i gościnnymi występami innych artystów. Usytuowane na granicy video artu, teatru i performansu eseje tematyzują konkretne zagadnienia – śmierć, respekt, proces twórczy, pieniądze. Superbohaterki bazują na powtórzeniu – obie Marie, które łączy fizyczne podobieństwo, wygłaszają tekst jednocześnie, ze staromodną manierą PRL-owskich kociaków. Koleje wcielenia Małpeczek przedstawiają je jako tricksterki, prowadzące program telewizyjny, detektywki, guru, chuliganki. Ich przygody były prezentowane przez MSN Warszawa, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Zonę Sztuki Aktualnej w Szczecinie i fundację Bęc Zmiana.
-
Anja Carr
- Ma za sobą ponad trzydzieści wystaw indywidualnych, między innymi w galerii QB (Oslo), stowarzyszeniu artystycznym Skåne (Malmö), dwukrotnie w galerii Agency (Londyn) i w centrum sztuki współczesnej Trøndelag (Trondheim). Ostatnio brała udział w wystawach zbiorowych Photo London 2018 w Somerset House (Londyn), Oslo Fashion Art Festival 2017 w Mellomstasjonen/Muzeum Narodowe (Oslo) i Kiedy znów będę mały? w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka (Kraków). Wykonywała performanse w NOoSPHERE (Nowy Jork), podczas Międzynarodowego Festiwalu Performansu w Miami, w Le Générateur (Paryż) i W139 (Amsterdam). Od pięciu lat kieruje pracą założonej przez siebie galerii PINK CUBE w Oslo i należy do grona czterdziestu artystek z całego świata, których prace znalazły się w wydanej w 2017 roku książce Charlotte Jansen Girl on Girl. Art and Photography in the Age of the Female Gaze (Laurence King Publishing, Londyn), dostępnej w wielu księgarniach muzealnych.
-
East London Cable (ELC)
- to kolektyw artystyczny prowadzący działalność na przecięciu sztuki współczesnej i telewizji, realizujący projekty, które mogą być prezentowane na obu tych platformach. Zespół tworzą: Aoibheann Greenan, Dan Meththananda, Florence Peake, Jos Bitelli, Sung Tieu i Wojciech Kosma – grupa ta chętnie powita nowych przyjaciół, doradców i współpracowników. Członkowie kolektywu pracowali wcześniej w telewizji jako producenci, wykonawcy, doradcy i scenarzyści, a teraz działają wspólnie w ramach organizacji łączącej agencję kreatywną ze studiem artystycznym.
Zobacz także
Dziś w U–jazdowskim