Ogród Miejski
Jazdów
Usportowiony
W tym sezonie motywem przewodnim Ogrodu Miejskiego Jazdów jest kultura fizyczna. Najbliższe otoczenie zamku zostanie zmienione tak, by sprzyjało aktywnościom fizycznym. Powstaną w nim boiska do gry w badmintona i siatkówkę, strefa frisbee, parkour oraz przecinający Oś Stanisławowską street gap do ewolucji na deskorolce. Usportowiony to jednak nie tylko wyzwania fizyczne, ale też – i przede wszystkim działania artystyczne, wykorzystujące sport jako narzędzie do przyjrzenia się napięciom społecznym. Czy sprzyja on integracji, czy wręcz przeciwnie: dzieli na sprawnych i mniej sprawnych, prowokuje spory i izoluje subkultury miejskich sportowców? Czy sztuka może wywoływać tak silne emocje jak sport? Hakować jego metody dla własnych celów? A może odwrotnie, sztuka zostanie przechwycona dla sportu i przełamie jego rutynę?
W programie Ogrodu Miejskiego Jazdów Usportowiony znajdzie się wiele niekonwencjonalnych dyscyplin. Duet artystów z Włoch, Franco Ariaudo i Emanuele De Donno, zaproponuje nietypowy wyścig Cubo Race, do którego będzie mógł się zgłosić każdy. Drużyny zawodników unoszących na kijach sześcian będą musiały jak najszybciej dotrzeć do mety. Uczestnicy warsztatów z projektantką mody zaprojektują dla siebie specjalne stroje, dzięki czemu wyścig będzie jeszcze bardziej spektakularny. Cube Race to gra stworzona na potrzeby telewizyjnego show Giochi senza Frontiere (franc. Jeux Sans Frontiers, ang. Games Without Borders), która pierwszy raz została odegrana na włoskiej plaży w Riccione w 1971. Ariaudo i Donno analizują fenomen telewizyjnego show, które od lat 60. do 90. pojawiało się w różnych krajach Europy. Idea stojąca za tymi widowiskami to oprócz tytułowego sportu bez barier budowanie europejskiej wspólnoty. Czy Cube Race przyczyni się do zbudowania wspólnoty Jazdów?
Norbert Delman zaprosi do gry w statki, w której masztowce narysowane na kartkach papieru zastąpione zostaną żywymi ludźmi. Drużyna artystów zagra z drużyną pracowników instytucji sztuki. Gra będzie się toczyła też między wnętrzem a zewnętrzem zamku, jedna drużyna będzie znajdowała się na dziedzińcu, a druga w parku przed zamkiem. Jak zakończy się oblężenie U–jazdowskiego?
Marek van de Watering i Karina Beumer zaprojektowali dedykowaną przestrzeni parku przed zamkiem interaktywną grę mobilną Performans Encourager. Poprzez aplikację uzyska się dostęp do zadań, których rozwiązanie zachęci do aktywności fizycznej. Dzięki nim będziemy mogli także odtworzyć niektóre akcje artystyczne z historii działalności Centrum Sztuki Współczesnej. Odkryjmy performatywny potencjał tego miejsca.
W każdą sobotę lipca około 22:00 i sierpnia około 21:30 w kinie pod chmurką będzie można zobaczyć filmy z bogatego zbioru kina sportowego. Wśród prezentowanych tytułów choćby Zidane, portret XXI wieku – film będący zapisem meczu piłkarskiego. Na 90 minut będzie można zostać Zidanem i z jego perspektywy przeżywać grę. Na ekranie pojawią się również Zbigniew Cybulski w Jutro Meksyk i Mickey Rourke w Zapaśniku.
Ogród Miejski Jazdów Usportowiony to przestrzeń, z której wszyscy mogą korzystać codziennie do końca wakacji. Szczegółowe informacje o wydarzeniach specjalnych i performansach w zakładce Program. Każdy tydzień to kolejna Runda.
- Regulamin Ogrodu Miejskiego Jazdów Usportowiony dostępny jest w zakładce Regulamin oraz w Punkcie Informacyjnym Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.