Grzegorz Stefański
spill
Najnowsza realizacja Grzegorza Stefańskiego to wielokanałowa instalacja wideo, dla której punktem wyjścia stał się trwający ułamki sekundy moment bezwładu ludzkiego ciała. Działanie artysty oscyluje między fotografią a filmem, stwarzając przestrzeń dla refleksji nad znaczeniem upadku we współczesnej kulturze.
W swoich pracach wideo artysta bada możliwości i ograniczenia medium filmowego. Spuścizna europejskiej kinematografii, historia zapisana w ciele jednostki, kulturowe uwarunkowania męskości czy mikrochoreografie przemocy to niektóre z obszarów dotychczasowych poszukiwań artysty.
W prezentowanej w Project Roomie pracy Stefański rozwija wątki obecne w jego wcześniejszej twórczości. Głównym tematem instalacji pozostaje materialność ciała performera. Artysta skupia uwagę na analizie przebiegu bezwładnego lotu tuż przed upadkiem na ziemię. Trwająca ułamki sekundy chwila została rozciągnięta do kilkudziesięciosekundowej sekwencji, stając się materiałem dla monumentalnej instalacji wideo. Przedstawione w ten sposób ciało staje się dla artysty metaforą momentu rozluźnienia, związanego z całkowitą utratą kontroli; z drugiej strony w instalacji wyczuwalne jest napięcie wytwarzane przez świadomość odsuniętego w czasie, ale nieuchronnie zbliżającego się upadku.
Instalacja Grzegorza Stefańskiego może być odczytana nie tylko jako odzwierciedlenie prywatnej historii performera, lecz również jako komentarz do kondycji współczesnego świata – miejsca upadających rządów, banków, budynków czy całych systemów prawnych.
Wystawa spill jest pierwszą tegoroczną odsłoną Project Roomu. W ramach tego cyklu w U–jazdowskim prezentowana jest twórczość polskich artystów młodego pokolenia. Wszystkie wystawy są przygotowywane specjalnie dla tej przestrzeni i mają charakter premierowy. W tym roku zobaczymy jeszcze projekty Marii Toboły, Weroniki Gęsickiej, Ani Nowak, Karoliny Mełnickiej i Karoliny Babińskiej. Spośród wszystkich tegorocznych projektów międzynarodowe jury wybierze dwie najlepsze wystawy i nagrodzi je I Nagrodą w wysokości 20.000 zł i II Nagrodą – 10.000 zł. Laureatów poznamy w styczniu 2019 roku.
- Grzegorz Stefański
- (ur. 1983) mieszka i pracuje w Londynie i w Warszawie. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W 2016 roku zrealizował dyplom magisterski w Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki na Wydziale Sztuki Mediów ASP w Warszawie. W tym samym roku otrzymał Felix Slade Award, aby kontynuować edukację jako stypendysta Slade School of Art w Londynie. W 2017 został laureatem Ivan Juritz Prize w Londynie oraz zdobył Grand Prix na Biennale Sztuki Młodych „Rybie Oko 9” w Ustce. Debiutował w 2010 wystawą indywidualną w Spółdzielni Goldex-Poldex w Krakowie. Od tamtego czasu prace prezentował m.in. w Whitechapel Gallery w Londynie (2018), podczas Manifesta 11 w Zurychu (2016), w Fundacji Pastificio Cerere w Rzymie (2014) oraz podczas NY Art Book Fair w MoMa PS1 w Nowym Jorku (2010). Współpracował m.in. z Nowym Teatrem w Warszawie, Królikarnią / Muzeum Narodowym w Warszawie i Bunkrem Sztuki w Krakowie. grzegorzstefanski.com