Melissa Tun Tun (Szwajcaria)
Melissa Tun Tun
to szwajcarska artystka mieszkająca w Genewie. Studiowała sztukę w Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie (dyplom w 2014); uzyskała również tytuł magistra w dziedzinie sztuk, badań i rzemiosła w Dutch Art Institute (Arnhem, 2016). Jej praktyka artystyczna skupia się wokół oceny normatywnych modeli myślenia oraz badania metodologii kontrruchów i pozytywnego nieposłuszeństwa.
Podczas studiów w Amsterdamie zajmowała się głównie choreografią i tańcem, wykorzystując je jako języki konceptualne. Współpracowała z tancerzami i performerami, tworząc performanse site-specific. Począwszy od roku 2016 pogłębia praktykę dźwiękowo-soniczną, badając generatywny potencjał odgłosów. W ramach współtworzenia projektu SD S (Sanda Stance) eksperymentuje także ze sposobami performowania muzyki tanecznej.
Jej metoda twórcza ma charakter interdyscyplinarny. Ostatnie projekty artystki przyjmowały formę między innymi performansów, koncertów czy instalacji wideo, ale także pracy organizacyjnej i współpracy. Melissa Tun Tun wygłosiła wykład na niedawnym sympozjum „Emptiness and Infinite Space III” przeprowadzonym z inicjatywy Filosofie Oost West w amsterdamskim Arti and Amicitiae. Artystka wzięła także udział w festiwalu performansu Alipna Huus (Le Commun, Bâtiment d'Art Contemporain, Genewa), na którym w roli kuratorów wystąpili Elise Lammer i Denis Pernet, a także nawiązała współpracę z How to Show Up?, prezentując kwadrofoniczny performans dźwiękowy w San Serriffe w Amsterdamie.
W roku 2016 Melissa Tun Tun znalazła się w gronie finalistów krajowej nagrody Swiss Performance Art Award oraz nagrody im. Kieffera Hablitzela. W roku 2018, w związku z otrzymaniem przyznawanego rokrocznie grantu dla młodych genewskich artystów, będzie prezentować swoje prace w Contemporary Art Center w Genewie.
Podczas pobytu w Warszawie zamierza skupić się na życiowej inteligencji jako cielesnej i materialnej manifestacji (ludzkiej i pozaludzkiej) – jako wyrazie sprzeciwu wobec gorsetu automatyzmów i współczesnej standaryzacji życia.
- Kuratorka
- Agnieszka Sosnowska
Film: Marta Wódz