Kino kryzysów
Konflikt, paraliż, katastrofa – to słowa odmieniane dziś przez wszystkie przypadki. Kryzys ekologiczny, finansowy i geopolityczny, w obliczu którego stoi ludzkość, to czas przemian i szukania dróg wyjścia. Czy kryzys może być konstruktywny i nieść za sobą pozytywne zmiany? Przegląd filmowy Kino kryzysów w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski jest poświęcony politycznym, klimatycznym i ekonomicznym załamaniom jako koniecznym elementom głębszej zmiany społecznej.
Czy każdemu przełomowi historycznemu odpowiada gatunek, w którym najlepiej wyraża się duch epoki? W całorocznym programie Kino kryzysów znalazły się eksperymentalne dokumenty, które nie tylko opisują współczesne zmiany społeczne, ale są także dobrym punktem wyjścia do refleksji o formalnych i etycznych aspektach obrazowania kryzysów.
Współczesne konflikty nie dotyczą jedynie sfery polityki, ekonomii i ich społecznych konsekwencji. Towarzyszy im także kryzys prawdy i pytanie o sposoby obrazowania zmiany. Jakie problemy moralne wiążą się z reprezentacjami wojen, nierówności czy migracji uchodźców? Kryzys to stan, który wywołuje poczucie zagrożenia i katastroficzne nastroje. W jaki sposób możemy przekroczyć fatalizm i melancholię, towarzyszące schyłkowi? Podczas przeglądu zastanowimy się, czy kryzysy mogą stać się momentami napięć wyzwalających energię potrzebną do tworzenia nowych scenariuszy przyszłości.