28/11/2010
spotkanie
Studio Otwarte
Studio Otwarte pozwala na spotkanie artysty w momencie tworzenia. Artyści wizualni, performerzy, muzycy wychodzą ze swoich pracowni i przekształcają budynek Laboratorium w radio, fabrykę mody, ekran projekcji. Każdy z 11 uczestników trzygodzinnej akcji pracuje z innym medium: ciałem, obrazem wideo, dźwiękiem, strojem-rzeźbą, przestrzenią. Działania artystów przełamują ograniczenia czarnej sali widowiskowej i białej przestrzeni galerii. Artystów, którzy obecnie mieszkają i pracują w Zamku Ujazdowskim, będzie można poznać także osobiście, podczas moderowanych przez kuratorów-rezydentów spotkań, a także – zupełnie nieformalnie – podczas późnego śniadania przygotowanego przez kawiarnię „Szczotki Pędzle”.
Wystąpią rezydenci Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski: Evolution Control Comitee (USA), Gwen van den Eijnde (FR/ NL), Antje Kalus (DE), Tamas Kaszas (HU), Dagmar Keller & Martin Wittwer (DE), Martha Kirszenbaum (USA/ FR), Johan Lundh (SE), Violeta Vitanowa i Stanislav Genadiev (BG).
- Podczas Studia Otwartego zobaczymy i usłyszymy:
- Radio Lab Experiment – tworzoną na żywo przez The Evolution Control Committee audycję, przygotowaną we współpracy z rezydentami i zespołem air laboratory. Audycja będzie emitowana w otoczeniu Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, gdzie odbiorniki radiowe stworzą instalację przekraczającą ramy budynku.
- Występy Gwena van den Eijnde – transformację postaci, dokonującą się poprzez kostiumy – rzeźby. Tworzone przez artystę – kostiumografa i performera – stroje budują scenerię wciągającą widza w niezwykłą fikcję. Podczas rezydencji powstały nowe kostiumy – inspirowane sarmatyzmem, ludowymi wycinankami, oparte na nieoczekiwanych zestawieniach materiałów.
- Unison Antje Kalus – ten performens jest eksperymentem, w którym kilka osób zostaje przekształconych w estetycznie zdefiniowaną grupę. Artystka, która pracuje na styku architektury, mody i sztuk wizualnych, odwołuje się w nim do trwałych w jej praktyce pytań o relacje między uniformizacją i indywidualizacją, bada nasze postrzeganie napięcia między tymi stanami – w czasie i przestrzeni.
- Choreografowie i tancerze, Stanislav Genadiev i Violeta Vitanova pokażą element pracy w procesie – fragment swojego nowego spektaklu tanecznego, w którym próbują zdekonstruować ruch pleców największej części ciała, eksplorując jej ograniczenia i deformacje i w efekcie tworząc niezwykłe doświadczenie wizualne.
- Projekcje wideo Dagmar Keller i Martina Wittwera (Niemcy) oraz Tamasa Kaszasa (Węgry). Pokazane prace są elementami większych projektów. W czasie niedzielnej akcji w Laboratorium zajmą powierzchnie dostępnych w budynku ekranów:
- Real World Theater (Closed for Remodeling) II niemieckiego duetu, to precyzyjna, hipnotyczna praca, z muzyką Andrew Hamiltona, która odwołując się do doświadczenia kinowego i teatralnego, w nieskończoność odsuwa spełnienie, z oczekiwań widza czyni ekran jego własnej projekcji.
- Zamiast ekranu spełniającego funkcję podglądu kamer bezpieczeństwa, zobaczymy projekcję pracy węgierskiego artysty. Utopia Generator to gra z ikonografią socjalistycznych godeł.
Okazją do rozmowy z artystami po, w trakcie lub przed ich prezentacjami będzie forum prowadzone przez kuratorów-rezydentów Marthę Kirszenbaum (USA/ Francja) i Johana Lundha (Szwecja).
Wstęp na wydarzenie jest wolny. Późno-niedzielne śniadanie przygotowane przez kawiarnię Szczotki i Pędzle – dostępne za opłatą.
Rezydencje zorganizowane zostały we współpracy z Headlands Center for the Arts, Sausalito; Akademie Schloss Solitude, Stuttgart; Landeshaupstadt Kulturamt, Dusseldorf, Location One, Nowy Jork.
Zobacz także
Dziś w U–jazdowskim