Pierre Coric, Edka Jarząb
AA–ŻŻ
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza na prezentację publikacji AA–ŻŻ Pierre’a Corica.
Pierre Coric od 2018 roku prowadzi projekt AA-ZZZZ, w ramach którego za pomocą stworzonego przez siebie algorytmu zestawia ze sobą litery lokalnych alfabetów, po czym umieszcza je w kilkutomowych publikacjach, a następnie zaprasza publiczność do odszukiwania ukrytych w nich słów i sensów.
Podczas rezydencji w Warszawie powstała polska wersja książki, w którą będzie można ingerować podczas spotkania z artystą w księgarni Art Bookstore w Zamku Ujazdowskim. Edka Jarząb wykona wokalno-performatywną interpretację pierwszej części AA-ŻŻ, nawiązującą do legendarnych przedstawień Heleny Modrzejewskiej, w których recytowała polski alfabet przed amerykańską publicznością.
Performans będzie miał charakter partycypacyjny. Będzie można dołączyć do niego w dowolnym momencie i w dowolnym momencie zrezygnować z udziału.
Publikacje Pierre’a Corica zostały stworzone we współpracy z Carlem Haase, niezależnym projektantem i wydawcą, który swoją wiedzą i doświadczeniem wsparł wydanie publikacji z serii AA-ZZZZ. Haase prowadzi w Antwerpii studio zero-desk edition.
Pierre Coric to artysta wizualny urodzony w 1994 roku w Liège. Poprzez praktykę, która obejmuje łączenie technologii DIY, rzemiosła i zaangażowania publiczności, bada procesy w wyniku których nic nie znaczące elementy łączą się w całość o nowym znaczeniu. Interesują go też granice i powiązania tych zmiennych stanów. Pierre Coric czerpie inspirację z różnych dziedzin, takich jak język, informatyka, elektronika, tekstylia, rzeki, autostrady, lasy, łodzie, bakterie... Od stycznia do kwietnia 2020 przebywał na rezydencji w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
Edka Jarząb to performerka i artystka dźwiękowa. Używa głosu jako tworzywa, poszukuje pokładów przedjęzykowej energii i śladów zdarzeń w pamięci ciała, które odczytuje i przetwarza z pomocą elektroniki. Swoje działania dźwiękowe prezentowała m.in.: podczas wystawy Zjednoczona Pangea w Muzeum Sztuki w Łodzi, Post-Peace w Wurrt. Kunstverein Stuttgarcie, sympozjum Sound and Participation, festiwalu Odrathek/Musarc w Londynie oraz sesji Untraining the Ear w SAVVY Contemporary w Berlinie. Prowadziła gościnne wykłady w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie, Akademii Sztuk Pięknych ENSBA w Lyonie, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Tworzy przestrzenie dźwiękowe w filmie i w teatrze tańca. Razem z artystką dźwiękową FOQL rozwija improwizowany elektroakustyczny live act Mother Eart’s Doom Vibes, m.in.: podczas rezydencji w Biurze Dźwięku w Katowicach czy festiwalu Unsound w Krakowie. Współtworzy społecznościowe Radio Kapitał w Warszawie.
- Kuratorka rezydencji
- Julia Harasimowicz