Krytyczne algorytmy
Pierre Coric, Ivan Svitlichnyi i Dani Ploeger na rezydencji w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Zimą i wiosną 2020 roku na rezydencji w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski przebywa trzech artystów: Pierre Coric z Belgii, Ivan Svitlichnyi z Ukrainy i Dani Ploeger z Holandii. Wszystkich ich interesują nowe technologie i ich miejsce w kulturze.
Pierre Coric zajmuje się badaniem systemów, przede wszystkim języka. Jego prace prezentowane były na wystawach w Antwerpii, Berlinie i Amsterdamie. Podczas pobytu w Warszawie (od stycznia do kwietnia) prowadził badania na temat ludzkich i nie-ludzkich użytkowników Wisły oraz kontynuował projekt AA-ZZZZ, w którym, używając stworzonego przez siebie algorytmu, zestawia litery lokalnego alfabetu i obrazy znalezione w wyszukiwarce obrazów Google’a. Tak powstaje książka, w której słowa i sensy są dziełem przypadku. Warszawska publiczność miała poznać publikację podczas spotkania z artystą w księgarni Art Bookstore w Zamku Ujazdowskim. Jej premiera została jednak odwołana z powodu epidemii koronawirusa. W trakcie przejęcia Instagrama U–jazdowskiego artysta zrealizował pracę We're In This Together.
Ivan Svitlichnyi to rzeźbiarz i performer, laureat (2018) Nagrody im. Kazimierza Malewicza, przyznawanej co dwa lata artystom z Ukrainy, którzy przełamują stereotypy w sztuce współczesnej. Ivan Svitlichnyi jest założycielem i współtwórcą TEC – kreatywnego centrum wystawienniczego w Charkowie. Podczas rezydencji w Warszawie (od stycznia do kwietnia) rozwija projekt Shukhliada, który rozpoczął w 2013 roku z przyjaciółmi, Lerą Polianskovą i Maxem Robotovem. shukhliada.com to internetowa przestrzeń wystawiennicza, platforma wsparcia dla niezależnych projektów artystycznych. Pomyślana jako oddolne, antyinstytucjonalne działanie, forma niezależnej prezentacji prac ukraińskich artystów.
Dani Ploeger to muzyk, performer, wykładowca i badacz. Ukończył Królewskie Konserwatorium w Hadze i Akademię Orkiestrową Filharmoników Berlińskich. Pracę doktorską na temat roli dźwięku w prezentacji ciał w performansie obronił na uniwersytecie w Sussex. Jest autorem licznych publikacji naukowych i warsztatów. Tworzy obiekty, filmy, oprogramowanie. Interesują go sytuacje konfliktu i kryzysu, technologiczny konsumpcjonizm, marketing innowacji i relacje władzy. Podczas rezydencji w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (od marca do maja) zamierza kontynuować projekt na temat granic w Europie, użycia technologii oraz upodmiotowienia ciała w kontekście bezpieczeństwa międzynarodowego.
Rezydencje wspierają Flanders State of Art (Belgia), Mondriaan Fund (Holandia) oraz Instytut Adama Mickiewicza i Instytut Polski w Kijowie.
- Kuratorka
- Julia Harasimowicz
Pierre Coric na rezydencji w U–jazdowskim. Film: Karolina Sobel, Marta Bogdańska
Ivan Svitlichnyi na rezydencji w U–jazdowskim. Film: Karolina Sobel, Marta Bogdańska
Dani Ploeger na rezydencji w U–jazdowskim. Film: Marta Wódz