Połącz kropki
Sztuka interpretacji. Interpretacja sztuki
Cykl dla maturzystów i uczniów szkół ponadpodstawowych
- #codzienność – motyw w literaturze i sztuce
- Opisy codzienności czasem wychodzą poza realistyczną konwencję i wkraczają w sferę metafizyki bądź – pozostając na wskroś realistyczne – oddają także inny, odwieczny porządek. Jak opiszesz swoją codzienność? Czy umiesz zachwycać się szarą i przewidywalną rzeczywistością? Czy żyjesz w napięciu spowodowanym brakiem nadziei na lepsze jutro? Przyjrzyjmy się motywowi codzienności wspominając wystawę „Codzienne formy oporu”.
- #podróż – motyw w literaturze i sztuce
-
Wędrówka jest od zawsze częścią życia człowieka. W sensie dosłownym, czyli z punktu A do punktu B, co łączy się z koniecznością rezygnacji ze swojego dotychczasowego sposobu życia. W sensie metafizycznym – podróż w głąb samego siebie, poznanie swoich demonów, słabości, marzeń i pragnień. Przyjrzyjmy się motywowi podróży na wystawie Jacka Adamasa …Idź.
-
- #kobieta – motyw w literaturze i w sztuce
- Buntowniczki, kokietki, matki, bohaterki, te, które cierpią z powodu nieszczęśliwej miłości i te, których nic nie jest w stanie zatrzymać na drodze do osiągnięcia celu. Przyjrzyjmy się motywowi kobiety na wystawie Ko–lekcja wyborów.
- #utopia – motyw w literaturze i w sztuce
- Jak opiszesz idealny świat? To pytanie otwiera niekończące się dyskusje. Bo każdy ma swoją wizję – nacechowaną pragnieniami, doświadczeniem i marzeniami. Już Platon w swoich dialogach stworzył idealne państwo. Od tego momentu minęło bardzo dużo czasu – czy żyjemy w idealnym świecie? Przyjrzyjmy się motywowi utopii na Ko–lekcji wyborów.
- #pamięć – motyw w literaturze i w sztuce
- Jak pamięć jednostkowa, opowieść każdego człowieka ma się odnosić do pamięci zbiorowej, historycznej? Jak mówić o wojnie? Przecież to tak niedawno było. A może właśnie dawno? Jak wspominasz swoje dzieciństwo, czy są to tylko urywki z placu zabaw, czy może jakieś trudne doświadczenie, które tkwi w Tobie do dzisiaj? Mówi się, że pamięć nas zawodzi, sprawdźmy to na Ko–lekcji wyborów.
#konflikt – motyw w literaturze i w sztuce
Czy da się tak rozwiązać konflikt, by każda ze stron była usatysfakcjonowana? Buntowanie się przeciwko aktualnemu porządkowi świata jest przypisane młodemu pokoleniu od zawsze. Konflikt nie jest czymś całkowicie złym, jeżeli nie ma katastrofalnych konsekwencji. Przyjrzyjmy się motywie konfliktu na wystawie Ko–lekcja wyborów.