Stachu Szumski
Prognoza dla czasów potermomodernizacyjnych
Stachu Szumski w swojej realizacji stara się ustanowić abstrakcyjną symulację przyszłości. Instalacja złożona z materii stosowanej do ocieplania budynków przypomina paraarcheologiczną odkrywkę fasady bloku, w której relikty wandalizmu przechodzą proces fosylizacji (przemiany w stan skamieniałości).
Żyjemy w czasach postępującej termomodernizacji. Alchemiczny proceder spienienia granulek polistyrenu gwarantuje nam ogrom materii, jaką jest styropian. Bez niego termomodernizacja nie miałaby miejsca. Gdy detale ostałych przedwojennych kamienic toną w otulinie i na każdym kroku zaskakuje nas proces przemiany modernizmu w termomodernizm, rodzi się nowa, ocieplona i bezpieczna perspektywa architektoniczna.
Na pytanie o żywotność owych skorup, technologowie orzekają tymczasową nieśmiertelność styropianu schronionego w tynkowym okryciu. Jaka może być archeologiczna prognoza dla czasów potermomodernizacyjnych? Czy kolejne pokolenia będą zdejmować styropianowe skalpy z fasad w poszukiwaniu reliktów poprzednich, a graffiti ukryte podczas ocieplania stanie się swoistą jednostką stratygraficzną? Czy zrodzi się kolejna dziedzina archeologii dedykowanej odkrywkom termomodernizacyjnym?
Wymiar archeologiczny ma swoje źródło u korzeni procesu generowania polistyrenu. Styren jest przetworzoną ropą naftową, a według teorii organicznej pochodzenia ropy, stanowią ją przeobrażane pokłady roślinne i zwierzęce oraz mineralne. Polistyren jako bezpośredni potomek pierwotnych pokładów wraca w zmaterializowanej i przetworzonej wersji, przez nawarstwienie otulając współczesność.
- Tekst kuratorski
- Jagna Domżalska