Re–Directing: East 2019
Projektowanie przyszłości
Od 3 do 30 czerwca w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbywa się siódma edycja międzynarodowego seminarium kuratorskiego i rezydencji Re–Directing: East. Tegoroczne seminarium realizowane jest we współpracy z Biennale Warszawa w ramach artystyczno-badawczego projektu poświęconego relacjom Polski z krajami Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Wezmą w nim udział Rachel Dedman (Palestyna/Wielka Brytania), Mariam Elnozahy (Egipt), Aziza Harmel (Tunezja), Radoslav Ištok (Słowacja) i Francesca Masoero (Maroko), którzy zostali wybrani spośród ponad stu zgłoszeń.
Spotkanie, wymiana, uczenie się od siebie nawzajem i kolektywne krytyczne badanie to podstawowe narzędzia pracy w ramach rezydencji kuratorskich w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. W trakcie seminarium uczestniczki i uczestnicy będą pracować z zespołami obu instytucji, a także specjalnie zaproszonymi ekspertami, i rozwijać indywidualne projekty dotyczące relacji byłego Bloku Wschodniego z krajami Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki.
Uczestnicy tegorocznej edycji programu Re-Directing: East pracują zarówno w Europie, jak i na Bliskim Wschodzie, a także w Afryce Północnej. Ich zainteresowania są bardzo różnorodne, ale ich praktykę łączy zaangażowanie i uwrażliwienie na istotne obecnie kwestie społeczne.
Rachel Dedman oprócz działalności literackiej i dydaktycznej angażuje się we wspieranie lokalnych społeczności. Jako członkini tria Earth Hold zajmuje się historią polityczną i globalnym potencjałem radia. To właśnie audycja radiowa ma być efektem jej rezydencji artystycznej w U–jazdowskim.
Mariam Elnozahy w pracy skupia się głównie na sztuce krytycznej, opartej na współpracy z lokalną społecznością, oraz promocji egipskiej sztuki współczesnej. W 2017 roku prowadziła projekt Rewriting Criticism – roczną szkołę pisania, której celem było rozwinięcie krytyki sztuki w Egipcie w niesprzyjających warunkach społeczno-politycznych.
Aziza Harmel jest jedną z kuratorek Qayyem, programu badawczego dotyczącego świadomości kuratorskiej, mającego na celu odkrywanie nowych modeli edukacji, samoorganizacji i głębokiej adaptacji, jak również nowych metodologii nadziei. Jej zainteresowania krążą wokół widmowych zjawisk, reżimu widzialności, ekonomii afektu, a także tajności i publicznych tajemnic.
Rado Ištok to słowacki kurator, badacz i redaktor publikacji artystycznych mieszkający w Sztokholmie; w swoich projektach badawczych i kuratorskich eksploruje tematykę postkolonialną w odniesieniu do Europy Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. W ramach długofalowego projektu Decolonizing Architecture poszukiwał powiązań między Słowacją, Palestyną, Etiopią i Watykanem w latach 30. i 40. XX w., zaś w 2018 roku prezentował swoje badania w ramach sympozjum Afterlife of Fascist-Colonial Architecture w ramach Manifesta 12 w Palermo.
Francesca Masoero skupia się na badaniu polityki w odniesieniu do wody i innych podstawowych dóbr wspólnych oraz na praktyce troski, kolektywnej twórczości i codziennego oporu.
Uczestnicy programu Re-Directing: East swoje koncepcje zaprezentują podczas publicznego zgromadzenia – Forum wschodnioeuropejsko-północnoafrykańsko-bliskowschodniego, które odbędzie się 9 czerwca w siedzibie Biennale Warszawa przy Marszałkowskiej 34/50.
Podczas rezydencji uczestnicy będą też wspólnie poszukiwać możliwości budowania sojuszy i transnarodowej współpracy i badać mechanizmy solidarności poza państwami narodowymi, by stworzyć model transnarodowej organizacji przyszłości, która umożliwiłaby rzeczywiste praktykowanie planetarnej wspólnoty.